Probleme frane fata

Probleme ale articulatiilor si sistemului de franare

Re: Probleme frane fata

Mesajde M.Andrei » 16 Aug 2012, 12:52

rotile sunt pe 13 etrieri sunt cei originali(cred, am masina decat de 6 luni) dupa cum am zis am schimbat discurile si placutele, dupa 2500 de km la o trecere de cale ferata a aparut problema asta, janta nu e indoita chiar am verificat cu alta,etrieru nu pare sa aiba joc doar ca se cunoaste cum s-a deplasat spre exterior cu aprox 1 cm, de strans nu stiu cat de bine a strans mecanicul etrierii ca nu am stat sa-l supraveghez
M.Andrei

Mesajde plopy » 16 Aug 2012, 20:59

solutia este schimbarea etrierilorde cielo stock, cu unii de astra f de 1.6, sistem de franare ATE, ca majoritatea de pe aici i-au schimbat si da randament foarte mare,,,
las pe cei care ii au schimbati sa vorbeasca...
Ma gasiti pe facebook pe pagina : Piese OPEL C20XE SFI, plopy
plopy

Mesajde west415d » 17 Aug 2012, 13:19

Daca puneai niste poze, poate ne dadeam seama care ar fi problema..Sigur a fost montat cum trebuie?
Plopy are dreptate, daca dispui de ceva bani, ar fi bine sa-i schimbi, mai ales daca ai etierii model vechi care sunt pe gle. Pune macar etrieri si discuri de cielo exe si o sa fie diferenta, frane mai bune, nu se mai blocheaza pistonasele...si inca ceva, daca pui de exe, nu e neaparat nevoie sa schimbi si jantele,merg si cele de 13, desi multi zic ca nu merg, eu iti spun sigur ca merg pentru ca eu asa am.
Cielo GLE 99
west415d

Mesajde M.Andrei » 22 Aug 2012, 21:06

ok ms momentan mai trag inca o saptamana asa de ea si dupa ce ma intorc din tarile calde osa vad ce etrieri si discuri ii pun din cate am vzt cei de opel astra se potrivesc cel mai bine
M.Andrei

Schimbare ferodouri

Mesajde frangeti » 28 Aug 2012, 08:13

Salut. De ceva vreme a inceput sa scartie roata fata dreapta. M-am interesat de un pret pentru setul de placute. E cam 47 ron, in Constanta. Se schimba greu? Stiu ca la dacie, trebuiau scoase sigurantele si impims inapoi pistonasul. Se executa identic? Multumesc anticipat pentru ajutor. O zi cat mai buna.
frangeti

Mesajde DJ 22 VDI » 31 Aug 2012, 20:38

exact lafel . desfaci etrierul cu ajutorul unui imbus , comprimi placutele cat de mult poti , placutza din interior cu 3 picioruse o scoti usor , iar la cealalalta placuta scoti sigurantza !
ti-as recomanda sa faci si o aerisire la frane !!!
Opel Astra H 1.6 16V TwinPort 105 HP
DJ 22 VDI

Mesajde Marius96 » 15 Sep 2012, 12:50

La mine cam dupa 9-10 minute de mers incep sa fluiere rotile,nu stiu daca amandoua dar se aude un fluierat urat.....de la ce sa fie,e posibil sa fie mizerie pe la etrieri pe acolo?
Si in caz ca schimb placute sau altceva as lua si niste ulei de frana,cam care ar fi mai bun pentru cielo?merge DOT 5.1? :-?
Dezmembrez Cielo 96' Verde Canterbury,preturi avantajoase
viewtopic.php?f=49&t=4017&p=80914#p80914
Marius96

zgomot etriere

Mesajde alinmario1 » 21 Oct 2012, 12:50

Salutare, sunt nou pe acest forum, si nu am stiu unde sa postez problema mea cea mai mare si anume troncanitul etrierelo. Dupa mai multe cercetari mi s-a spus sa incerc etrierele de Lanos, dar eu deja aveam aceste etriere montate pe masina, troncane la gropi, cand am piciorul pe frana nu scoate nici un zgomot.
alinmario1

Mesajde run4fun » 21 Oct 2012, 22:42

Rezolvare provizorie. Ungi culisantele cu multa vaselina si astfel nu se mai aude zgomot o perioada. Rezolvare definitiva le schimbi cu unele ATE de Opel care nu au astfel de probleme.
Imagine
run4fun

Mesajde Shofris » 22 Oct 2012, 09:53

Problema lui marius oarecum o am si eu, dar si cand pun frana "fluiera". Poate sa fie de la discuri ruginite?

Numai bine,
Shofris

Mesajde run4fun » 23 Oct 2012, 09:31

Placutele in ce stare sunt?
Imagine
run4fun

Mesajde R1der » 23 Oct 2012, 17:02

Am facut ce am facut si mi-am "indeplinit" o dorinta de-a mea de a desface si curata glisierele etrierelor de la Cielo-ul meu. Dupa o oarece munca de lamurire cu un surub care nu s-a lasat desfacut decat cu ranga am reusit sa le dau jos, sa le curat si la pun la loc.

Ce am observat. Pistonul etrierului pe stanga NU mergea impins cu mana fata de cel de pe dreapta pe care l-am impins cu mana si a mers toata cursa perfect.

Problema mea acum: daca iau kit de reparatie ( garnitura de praf + garnitura de la piston ) fac vreo mare branza evident dupa ce il curat? Stie cineva din practica daca merita aceasta operatiune fara sa risc sa nu le mai pun la loc? A intalnit cineva piston ovalizat?

In final dupa aceasta operatiune de inlocuire garnituri si curatare si evident aerisit se intareste pedala de frana?

Nu veniti cu solutii de schimbare cu etriere si discuri de Opel pt ca este exclus.
R1der

Mesajde liviub82 » 23 Oct 2012, 21:34

In principiu...nu faci nimic.Garnitura de praf merge schimbata...dar cea de la piston e frectie la picior de lemn.Cu timpul se umfla(din cauza cauciucului prost folosit)si se blocheaza iar pistonul.Piston ovalizat...nu cred.Cred ca nu e la cotele perfecte.Incearca sa gasesti un etrier care sa te satisfaca...adica care sa mearga cum zici tu...Si mersul prea usor e dubios.In fine daca rezolvi treburile astea,normal ca ar trebui sa se intareasca pedala de frana,in conditiile in care si restul instalatiei functioneaza in parametri.Spor la treaba.
Adevarul manuit cu pricepere este cea mai buna minciuna...
liviub82

Mesajde run4fun » 23 Oct 2012, 22:13

R1der scrie:
Nu veniti cu solutii de schimbare cu etriere si discuri de Opel pt ca este exclus.

Ce etrieri ai? Roti pe 13? 14?
Iti spun eu din experienta. Dupa ce desfacti de 10 ori ca se tot blocheaza o sa te saturi si tot la cei de opel ajungi. Nu trebuie sa schimbi discurile. Doar placutele. Asa eram si eu incapatanat. Am cautat culisante, pistanase, garnituri pe care oricum nu le-am gasit pentru etrierii de roti pe 14" DAC si care ar mai fi costat peste 100 ron numai un pistonas. Asa ca am rezolvat problema cu 100 Ron 2 etrieri Sh de opel marca ATE care au total alt mecanism si nu se strica. Nici nu zdrangane culisantele la ei ca la cei de cielo.

Sa nu mai zis de timp pierdut plus lichid de frana de fiecare data cad tot desfaceam sa curat. De curatat nu ai ce sa cureti la etrierii de pe 14". Cromul de pe pistonas "se mananca" si automat rugineste. Poti sa cureti dar minunea tine Maxim cateva luni dupa care iar face figuri.

Alegerea e a ta. Succes!
Imagine
run4fun

Mesajde R1der » 24 Oct 2012, 06:25

Asadar, am roti pe 13.
Ca sa imbunatatesc frana trebuie sa pun etrieri de Opel nu? Am inteles ca nu trebuie sa schimb si discurile dar trebuie sa schimb rotile cu unele pe 14?

Nu mai curat nimic. E bine ce ziceti si probabil daca ma apuc sa desfac din cand in cand ma ia durerea.

Astept indicatiile pas cu pas pt o frana corecta, adica ce se pune si ce se scoate :D
R1der

Mesajde run4fun » 24 Oct 2012, 09:26

Poti pune etrieri de opel si daca ai roti pe 13" din fabrica si discuri neventilate. Fara sa trebuiasca roti pe 14" . Intreaba la dezmembrari. Eu am avut pe 14" Dar cred ca au fost si astra F cu roti pe 13 din fabrica. Sper sa nu gresesc.
P.S. Unii baieti cu roti pe 13" au pus etrieri de matiz parca. Poate ne raspunde mai concret cineva care are pe 13"
Imagine
run4fun

Mesajde R1der » 24 Oct 2012, 10:38

Cam nasol, eu am discuri ventilate si nu stau acum sa schimb si rotile...
Daca nu gasesc etrieri pt discuri ventilate si roti pe 13 imi iau etrieri noi de Cielo si aia e.

Etrierii de Matiz sunt mai buni decat cei de la Cielo? Adica ma gandesc sa nu fie mai mici sau dimensionati pentru Matiz care e o masina mai mica decat Cielo.
R1der

Mesajde RD-Woo » 24 Oct 2012, 13:15

R1der scrie:Etrierii de Matiz sunt mai buni decat cei de la Cielo?

Etrierii de matiz sunt identici cu cei pt lanos si potrivesc la cielo cu roti "13
"Amateurs think strategy, professionals think logistics.." - by ME
RD-Woo
Webmaster

Mesajde besche » 24 Oct 2012, 20:03

Eu am etrierii de Matiz si am franele foarte bune
Mai curând ești mândru de un fals decât să fii nemulțumit de un adevăr !
besche

Mesajde R1der » 24 Oct 2012, 22:05

Habar nu aveam de etrierii de Matiz. Merg si la discurile ventilate, evident roti pe 13?
R1der

Mesajde RD-Woo » 24 Oct 2012, 22:09

R1der scrie:Merg si la discurile ventilate, evident roti pe 13?

RD-Woo scrie:Etrierii de matiz potrivesc la cielo cu roti "13

...inclusiv la discurile neventilate :-w
"Amateurs think strategy, professionals think logistics.." - by ME
RD-Woo
Webmaster

Mesajde plopy » 24 Oct 2012, 22:21

Prietene cauta etrieri de 236mm sistem de franare ATE sau Delco(asa scrie pe ei) de Opel Astra F 1.6, 75CP, sau 1.7TD, pe discuri ventilate si nu trebuie sa schimbi rotile, ramai cu alea pe 13, iar etrieri care ti-am zis mai sus merg perfect, franarea de 10 ori mai buna ca la etrieri stock GM de cielo.
Nu uita, si nu te zgarci si arunca un set de placute Ferodo Premier noi, dupa aceia vii cu impresii despre ce ti-am zis aici si nu vei regreta.
plopy

Mesajde R1der » 25 Oct 2012, 21:17

Plopy raspuns excelent. Pe pro-bike noi avem un sistem de apreciere. Eu ti-as da o mare apreciere pt raspunsul tau.
Cat despre Ferodo Premier am la motocicleta si...ce sa zic :D? Nici bune dar nici rele :P. Iar la motoreta crede-ma ca merg etrierii impecabil :).

Multam de raspuns, multam de informatii si DA MA DECLAR MULTUMIT CU CE AM CITIT!!!

Rd-Woo cateodata ma simt nevoit s afac analogii cu ce zice fiecare si atunci apare varza in capul meu. Multam si tie de info si celorlalti.
R1der

Mesajde plopy » 25 Oct 2012, 22:42

SCZ de OFFF

Ce motor ai ?
Avem si aici topic de recmandari : viewtopic.php?f=55&t=1323 :)
plopy

Mesajde R1der » 28 Oct 2012, 17:57

Motor OHC...

Am inteles ideea cu etrierii, nu stau sa mai caut etrieri de Opel pt ventilate pe 13 sau sa schimb de la Matiz. Probabil o sa imi iau unii noi, poate voi pune conducte metalice si eventual vazut cum sta treaba la pompa.

Pana una alta am facut o aerisire si s-a imbunatatit franarea.

Multumesc inca o data pt sugestii.
R1der

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Suspensii si frane