Probleme volan

Tot ce tine de habitaclul masinii

Probleme volan

Mesajde RD-Woo » 03 Apr 2011, 02:30

Intrucat am reusit sa scot volanul, inlocuindu-l cu unul nou-nout, m-am gandit ca ar fii bine sa explic cum trebuie procedat!
prima data se scote capacul ce acopera claxonul! este fixat in 3puncte, insa se desprinde usor!
se desfac contactele (papuci electrici) de la claxon si cu ajutorul unei chei fixe se desface piulita! dupa ce se scoate piulita si blocajul,
se ia un dorn si se aplica in ax 2-3 ciocane sanatoase. Asa iese volanul f. usor si nu afecteaza nici caseta de directie, nici consola, nimic.
daca volanul a mai fost demontat, dupa ce se desface piulita se pulverizeaza spray WD-40 si dupa aprox. 5min, timp in care spray-ul are timp sa intre in toate incheieturile, cu minim efort se trage in ritm sistematic din ambele parti ale volanului pana acesta incepe sa se miste foarte putin!
cu ajutorul podului palmei se bate, tot in sistem ritmic, in spatele volanului, pana se elibereaza arcul! mare atentie, intrucat arcul este foarte tare si ar putea impinge volanul, aruncandu-l cu putere! la montarea volanului se procedeaza in ordine inversa!
colegul velican_costi stiu ca a mai facut acesta operatiune, in consecinta posta contribui cu sfaturi utile.
Spor la treaba!
"Amateurs think strategy, professionals think logistics.." - by ME
RD-Woo
Webmaster

Re: Probleme volan

Mesajde Petricacbd » 13 Apr 2011, 22:19

eu am schimbat 3 volane la masina mea si nu am intampinat probleme...decat la scoaterea celui de al2lea volan al meu....respectiv cel sport(deoarece ii pusese eu solutie "filet stop" pentru ca am zis ca nu vreau sa-l mai scot niciodata)....primul...cel original a iesit foarte repede..am strambat saiba de blocaj al piulitei astfel incat sa pot scoate piulita si apoi dupa ce am scot piulita am tras putin de el(si aici mare grija)...nu stiam ca are si arc si mi-am dat putin cu volanu in dinti @-) ...si nu mai fusese umblat niciodata.....

Iar la colegul Costi....am batut cu ciocan cu dorn....cu tot ce trebuie...am tras amandoi in toate directiile de am strambat volanu...am stricat si cuplajul elastic...am pierdut o zi intreaga sa-l dam jos pe cel original si sa-l inlocuim cu cel de Astra gsi(cumparat de Costi...dupa ce l-a vazut pe al meu si ia placut foarte mult...l-am gasit pe al lui foarte ieftin si in stare ok in targ intr-o Duminica...nestiind ce ne asteapta la montaj am incercat sa-l montam in aceeasi zi).....si asa cu o gramada de nervi cu febra musculara(de la atata tras de volan)...cu un volan original stramb,masina desfacuta pe la bord si aproape tot ce tine de partea coloanei de directie...si o Duminica pierduta....am renuntat....a2a Costi a ajuns la reprezentata unde au reusit sa rupa presa extractoare speciala pt volane...au dat jos coloana de directie au taiat volanu vechi cu flexu,au refacut filetul piulitei,au schimbat rulmentul coloanei(se facuse praf de la atata batut si fortat coloana de directie)..schimbat si cuplajul elastic...si asa a ajuns tovarasu Costi sa dea vreo 250 ron manopera la reprezentata....vreo 90 ron cuplaju elastic...si vreo 50 ron volanu de astra GSI.....deci daca nu iese din prima cu minim de efort...nu mai incercati
Mandru posesor de Cielo rosu original Koreea din 1995
Petricacbd

Mesajde run4fun » 15 Apr 2011, 12:33

Asa nu :))

Imagine
Imagine
run4fun

Mesajde danut » 01 Mai 2011, 22:07

Salut,

Vreau sa schimb acea bucsa de centrare (teflonata cred) de pa axul volanului si nu stiu cum se procedeaza.

Am vazut ca e prinsa intr-un colier dar cum o scot de pe ax si cum o pun in locul ei pe cea noua. Trebuie sa demontez axul sau sa desfac bucsa mult cat sa intre pe ax (imi este putin teama sa nu o rup).

Multam !
"Cine stie, cunoaste !"
danut

Mesajde danut » 01 Mai 2011, 23:18

Dupa ce am mai "sapat" putin prin forumuri am descoperit urmatorul procedeu:

" ... [bucsa] o bagi pe ax in partea de jos al axului de volan in zona in care e mai subtire, dupa care o ridici sus. Centrezi pe mijloc si bati bucsa usor cu un ciocanel de jur-imprejur, dupa care colierul ... "

Sper sa fie bun, daca a mai schimbat cineva asa il rog sa imi confirme ca sa mai prind putin curaj. :D
"Cine stie, cunoaste !"
danut

Mesajde run4fun » 02 Mai 2011, 08:52

Procedeu simplu. Iti recomand sa o ungi pe interior ca sa mearga usor volanul. Ai sa ii prinzi un colier de plastic in partea de jos pe ax sa nu iasa de acolo. Sau de metal. ;)
Imagine
run4fun

Mesajde danut » 02 Mai 2011, 20:45

Exact asa am facut.

Desi pare casanta bucsa este destul de rezistenta la deformari. Intai am tras mai cu frica de ea dar chiar si in partea de jos axul e destul de gros comparativ cu acea fanta si dupa cateva incercari timide am "cracanat-o" cat am putut in acea pozitie si pana la urma a intrat.

Cu un ciocanel am batut-o pana a sunat a plin (ii dadusem in prealabil cu vaselina ) si apoi am prins cu un colier metalic sa fie treaba buna .

Si uite asa cu 1 ron am scapat de un joc suparator a-l volanului.

Bafta ! ;)
"Cine stie, cunoaste !"
danut

Mesajde zalmoxiss » 03 Mai 2011, 06:10

La mine meseriasul (ca eu am probleme cu spatele) a mai pus inca o bucsa in spatele ei, deci ideal ar fi 2 bucse cine stie de ce, probabil life time :)
Imagine
zalmoxiss

Mesajde danut » 03 Mai 2011, 07:19

Probabil ca una a pus-o invers ca sa prinda colierul pe ea . As putea sa fac si eu acest lucru folosind bucsa veche dar nu stiu daca merita chinul ... poate la urmatoarea schimbare . :)
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
"Cine stie, cunoaste !"
danut

Mesajde Mirceajo » 03 Mai 2011, 16:50

dar la cum arata bucsa veche cred ca facea volanul rau...
Mirceajo

Mesajde run4fun » 10 Mai 2011, 12:28

Si eu am schimbat iar bucsa de la volan. Cea noua a fost unsa pe partea pe care freaca axul si pusa la locul ei iar la cea veche au fost decupate acele striatii si a fost pusa invers apoi stransa cu un colier de metal. Intre cele 2 bucsi a fost pusa vaselina pentru a reduce frecarea. Problema este pe jumatate rezolvata. Daca rultemtul pe care l-a schimbat colegul petrica este praf tot o sa trepideze volanul. Atasez si o poza. Scuze claritatea dar este facuta cu telefonul.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Imagine
run4fun

Mesajde Iulian-IS » 03 Iul 2011, 10:15

... imi trancane volanul si fiecare denivelare de pe drum o simt in volan. Are un joc in directia sus-jos si pocneste scurt ca si cum ar lovi ceva. Am schimbat bucsa alba de plastic de pe coloana de directie in ideea ca o fi de acolo dar se pare ca nu. Am desfacut plasticele din jurul volanului si tot miscand am incercat sa gasesc sursa zgomotului si aceasta pare a veni din "tulumba" aceea care tine si contactul electric. Vreo idee ce anume s-a dus, daca e usor de schimbat atat ca si manopera dar ca si parte financiara. Trancaneala a inceput aproximativ dupa ce s-a incercat demontarea volanului si aplicat cu dornul si ciocanul in axul volan. :-s . Multumesc.
P.S."Volanul tot nu s-a lasat desfacut nici atunci"
Iulian-IS

Mesajde run4fun » 03 Iul 2011, 10:38

Dupa spusele colegului Petrica este un rulment acolo in drept cu contactul si ala se strica. Facuse undeva si un mini tutorial.
Imagine
run4fun

Mesajde Iulian-IS » 06 Iul 2011, 08:19

Am fost la mecanic, cu rulmetul nou.Rezultatul: masina mea are personalitate:)) . A rupt o presa de extras volanul. A dat in cap cu dornul si a renuntat la idee.Spray degripant a fost folosit din belsug si degeana. A spus ca daca mai insista cu dornul ori defomeaza axul, ori imi freaca cuplajul de jos. Ceva solutii?
Iulian-IS

Mesajde run4fun » 06 Iul 2011, 22:46

Nu esti singurul cu problema asta. Asa e la Cielo la majoritatea. Nu iese nici mort!
Imagine
run4fun

Mesajde Iulian-IS » 07 Iul 2011, 11:58

Parerea mea e ca Cielo e focar de boli...Mereu aud replica "asa face toate" sau "boala veche la cielo" :( . O rezolvare la a scoate un volan intepenit exista? In afara de a demonta toata mitraliera din cuplajul elastic si a o schimba (cu una reglabila de exemplu :D :)) ).
Iulian-IS

Mesajde run4fun » 07 Iul 2011, 12:44

Mie mi-a stricat rulmentul de la volanu unu de la service. M-am dus sa imi fac directia ca schimbasem capatele de bara si aia au relgat aiurea si statea volanu putin stramb ca sa mearga masina drept. Atunci m-am intors. Si au vurt sa scoata volanul. Nu au reusit si a venit alt mecanic care avea niste brate groase cat tot coprpu meu. Si cand a tras ala odata de el la scos. Dar de atunci si-a format un joc acolo. :|
Imagine
run4fun

Mesajde Iulian-IS » 07 Iul 2011, 13:46

Un joc mi-a aparut si mie in urma bontanelilor cu ciocan & dorn....meseriasi mari unii mecanici. Concluzia mea e urmatoarea in cazul acesta: 200 ron la dezmembrari si luat coloana directie reglabila. Verificat sa se poate scoate volanul si uns cu vaselina pentru a preveni boacana actuala, apoi pusa pe masina.
Iulian-IS

Mesajde ghotycul » 31 Aug 2011, 19:17

Salut
Detinatorul unui Cielo din '07 cu 60 mii/km.
Am o problema si nu stiu de la ce.Imi tremura volanul dupa 60 km/h si am fost sa echilibrez rotile dar aceleasi problema o am in continuare.
E drept ca sunt cam uzate (poate sa fie sarma rupta in cauciuc) , anvelopele sunt in regula si fara defecte.
Directia , capete bara , bucse ...am cumparat si anvelope noi dar nu am reusit sa le pun inca.
Cer un sfat pana sa ajung la mecanic .
Imagine
ghotycul

Mesajde RD-Woo » 31 Aug 2011, 19:22

Ai verificat si rulmentul coloanei de directie? sau articulatiile directiei?
RD-Woo
Webmaster

Mesajde run4fun » 31 Aug 2011, 20:15

ghotycul scrie:
Am o problema si nu stiu de la ce.Imi tremura volanul dupa 60 km/h si am fost sa echilibrez rotile dar aceleasi problema o am in continuare.

Janta stramba....
Imagine
run4fun

Mesajde ghotycul » 01 Sep 2011, 15:49

nu am verificat , dar o sa iau in calcul si o sa verific.
ghotycul

Mesajde Liviu » 31 Dec 2011, 11:59

Am si eu o intrebare/nelamurire: cand am dus masina la service, mecanicu mi-a scos volanu. Recent, eu am schimbat volanul cu cel normal (aveam d-ala in 2 spite), dar cine l-a montat a zis ca l-a pus la ochi, rotile erau drepte.... Acum sta volanul putin spre dreapta. Intrebarea e daca trebuie sa il dau jos de tot ca sa il pun drept.... Si nu vreau sa fac unghiu de fuga pt ca dupaia o sa am caseta impartita inegal, corect?
'98 Daewoo Tico SX -> sold!
'00 Daewoo Cielo Hatchback -> [no topic]
Liviu

Mesajde RD-Woo » 31 Dec 2011, 12:28

Liviu scrie:Intrebarea e daca trebuie sa il dau jos de tot ca sa il pun drept....

Da, trebuie demontat si repus la loc cu 3-4 zimti spre stanga. la partea cu geometria rotilor nu am inteles.. :|
RD-Woo
Webmaster

Mesajde Liviu » 31 Dec 2011, 13:23

Legat de geometrie am vrut sa zic, ca daca las volanul asa stramb o sa iasa prost impartirea casetei de directie, cel putin asa e logic...
Mersi de raspuns. O sa vorbesc cu cine mi-a schimbat volanu sa mi-l mute putin. :)
'98 Daewoo Tico SX -> sold!
'00 Daewoo Cielo Hatchback -> [no topic]
Liviu

Următorul

Înapoi la Interior