Taxa auto

Re: Taxa auto

Mesajde run4fun » 08 Aug 2012, 19:33

"Noua" putere a mai fost vreo 10 ani la conducere pana acum. Oricum nu procedeaza corect. Ca sa innoiesti parcul auto scazi taxele iar lumea isi permite o masina mai noua. Multi care au dacii poate si-ar permite ceva euro 2 sau chiar euro 3. Si ar polua mai putin. Da la noi nu. Numa' smecherii trebuie sa traiasca.
Imagine
run4fun

Mesajde dani3ll » 09 Aug 2012, 16:09

Salutare.Stie cineva daca pentru a inmatricula auto (volan pe dreapta) in romania taxa auto este mai redusa ?
dani3ll

Mesajde run4fun » 09 Aug 2012, 17:49

Nu cred. Eu unul nu as inmatricula asa ceva. De la rar daca ai parbrizul crapat te respinge la ITP ca nu vezi. Dar la alea cu volan pe dreapta ce naiba vezi? Si mai bat si farurile pe dos drept in ochii celui care vine din fata. De ce ar trebui sa fie mai redusa?
Imagine
run4fun

Re: MAZDA 323 1,7TD

Mesajde Alecu_ » 08 Sep 2012, 20:35

Off topic... si rog moderator sa mute subiectul in sectiunea cuvenita !
@plopy, poti detalia partea cu inmatricularea pe RO, cu avocat....etc. ? tu vrei sa zici ca o astfel de actiune se poate solda cu inmatricularea automobilului fara plata taxei de prima inmatriculare? Am auzit si eu de asta dar pana acum nu am cunoscut pe nimeni care sa faca asta.

On topic...

Priza de aer a fost pusa de aspect sau face ceva?
Partea mecanica si electric sa fie puse la punct...restul, e can can :))
O laud, cum sa n-o laud... O laud... Daa, o laud... are roti?! ... are, are... Are volan?!... are, are... Chiar si motor! Cum sa nu aiba... are... O laud, cum sa n-o laud...
Alecu_

Mesajde plopy » 08 Sep 2012, 20:55

Alecu_ scrie:Off topic... si rog moderator sa mute subiectul in sectiunea cuvenita !
@plopy, poti detalia partea cu inmatricularea pe RO, cu avocat....etc. ? tu vrei sa zici ca o astfel de actiune se poate solda cu inmatricularea automobilului fara plata taxei de prima inmatriculare? Am auzit si eu de asta dar pana acum nu am cunoscut pe nimeni care sa faca asta.

T-i se pare ca sunt offf topic.Uita-te la prima fraza si la ultima.
Da se poate si este facuta de foarte multi in toata tara, iar daca nu crezi mai documneteaza-te deoarece taxa de prima inmatriculare este ilegala.Cand vorbesc nu vorbesc sa ma aflu in treaba si vorbesc din cazuri reale, si din ceva ce s-a intamplat. :) .
In primul rand cand vorbesc ceva, sau fac ceva ma interesez inainte, ma documnetez, nu vorbesc asa pur si simplu sa imi fac aparitia.
Nu vreau sa intru in polemici si cu tine acum, de aceea iti zic ca asta este ultimul mesaj pe care il am in conversatie cu tine.Bafta!
Daca tot se desfiinteaza sectiunea BURSA de pe clubcielo.ro, ma gasiti pe Facebook, cautand PLOPEANU IRINEL FLORIN, sau scriind Piese Opel C20XE SFI, pentru orice alt fel de mesaje inclusiv cele legate de anunturile mele.
plopy

Mesajde liviub82 » 08 Sep 2012, 21:18

[quote="Alecu_"]Off topic... si rog moderator sa mute subiectul in sectiunea cuvenita !

On topic...
]
men taxa o platesti oricum...faza e ca o recuperezi dupa aia...adica stai blocat cu niste bani 1,2,3 luni cum iti este norocul.Primesti banii inapoi+dobanda.Alta solutie nu este stai chill.Platesti si dupa aia recuperezi.Nu ca ma laud dar lucru in sistem.
Adevarul manuit cu pricepere este cea mai buna minciuna...
liviub82

Mesajde plopy » 08 Sep 2012, 21:23

Ai impresia ca vrei sa intru si in polemica cu tine:

http://avocat-alinaborza.blogspot.ro/

Vrei sa iti dau si numere de telefon de la avocati care se ocupa de astfel de inmatriculari fara sa platesti taxa de inmatriculare inainte, doar dai 20 de milioane aproximativ 500euro si iti aduce masina inmatriculata pe Romania in maxim 3 luni.

A fost ultimul mesaj pe acest topic, ca nu as vrea sa se supere Alex pe mine, ca doar sunt prieten bun cu el, chiar foarte bun.
Daca tot se desfiinteaza sectiunea BURSA de pe clubcielo.ro, ma gasiti pe Facebook, cautand PLOPEANU IRINEL FLORIN, sau scriind Piese Opel C20XE SFI, pentru orice alt fel de mesaje inclusiv cele legate de anunturile mele.
plopy

Mesajde Alecu_ » 08 Sep 2012, 21:26

Tu ai amintit ceva iar eu incerc sa deschid un subiect de interes care aici este Off topic... nu ma refeream la tine, nici la ceea ce ai afirmat, ci la subiectul anularii in instanta a acestei taxe.
Sa ma documentez sa ce? Tocmai de aceea te-am rugat sa detaliezi ceea ce ai afirmat ca asa de auzit la colt de strada am auzit si eu... zici de cazuri reale, de ceva ce s-a intamplat! Bun, exemplifica! Poate asta ajuta pe cineva.
Nu mai lua lucrurile ca un atac la propria-ti persoana ci argumenteaza-ti afirmatiile! Nu asta e intentia mea si nu asta imi doresc! Majoritatea topicurilor aduc insele prin dialog un plus de informatie in folosul nostru, al cititorilor.
O tin pe asta cu off topicul in speranta ca atunci cand un moderator/admin va vedea mesajele (recte RD-woo pt ca e cel mai activ) le va lua de aici si va crea un nou topic (asta daca nu exista, cel putin eu nu l-am gasit) lasand astfel topicul lui MAD_DMX doar cu ce tine de subiectu sau (recte, fara a muta primul tau post... si desigur pentru a muta partea mea de off topic).
Deci, pace si prietenie !

@liviub82, de platit oricum o platesti... pt ca acea lege a fost promulgata si publicata in monitorul oficial... deci cu titlu executor, reprezentand un pas peste care nu poti sari in vederea inmatricularii. De interes consider ca este ”acea” actiune in instanta si ”acea” procedura ce trebuie respectata.
O laud, cum sa n-o laud... O laud... Daa, o laud... are roti?! ... are, are... Are volan?!... are, are... Chiar si motor! Cum sa nu aiba... are... O laud, cum sa n-o laud...
Alecu_

Mesajde liviub82 » 08 Sep 2012, 21:31

Legea nr. 9/2012 privind taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule stabileste la articolul 3 ca sunt exceptate de la plata taxei de poluare autovehiculele care apartin misiunilor diplomatice, oficiilor consulare si membrilor acestora, precum si altor organizatii si persoane straine cu statut diplomatic, care isi desfasoara activitatea pe teritoriul Romaniei.

In mod similar, sunt scutite si autovehiculele destinate a fi utilizate de fortele armate, fortele de securitate a statului, de politie, de jandarmerie, de politia de frontiera si de pompieri.

Nici persoanele cu handicap care au in proprietate un autoturism special modificat pentru ele nu trebuie sa plateasca taxa de poluare pentru aceste autoturisme. Trebuie sa stiti ca scutirea se aplica pentru un singur autovehicul achizitionat in decurs de 5 ani.

De asemenea, mai sunt scutite de la plata taxei de poluare si autovehiculele destinate serviciilor de ambulanta si medicina, autovehiculelor speciale echipate corespunzator pentru acordarea ajutorului de urgenta, precum si autovehiculelor speciale destinate serviciilor de descarcerare si de stingere a incendiilor.

Potrivit normelor de aplicare a Legii nr. 9/2012, se incadreaza in aceasta catogorie numai acele autovehicule dotate cu echipamente speciale necesare efectuarii serviciilor de ambulanta, medicina, descarcerare sau stingere a incendiilor care sunt inscrise in evidenta statiilor de ambulanta, a serviciilor mobile de urgenta si de reanimare, precum si a inspectoratelor pentru situatii de urgenta. In aceeasi categorie intra si autovehiculele dotate cu echipamente speciale necesare efectuarii serviciilor de ambulanta, medicina sau pentru stingerea incendiilor, detinute de operatorii economici.

Atentie! Exceptiile de la plata taxeid e poluare, detaliate mai sus, se acorda pe baza mentiunilor speciale inscrise in cartea de identitate a vehiculului.

Alaturi de execeptiile de la plata taxei auto prevazute de art. 3, Legea privind noua taxa auto stabileste, la art, 8, ca taxa nu se plateste nici atunci cand autovehiculele sunt incadrate in categoria vehiculelor istorice sau sunt destinate competitiilor sportive.

Totodata, conform aceluiasi articol, taxa de poluare nu se achita nici pentru autovechiculele acordate institutiilor de invatamant, sanatate si cultura, ministerelor, altor organe ale administratiei publice, structurilor patronale si sindicale reprezentative la nivel national, asociatiilor si fundatiilor de utilitate publica, de catre guverne straine, organisme internationale si organizatii nonprofit si de caritate, prin donatii sau finantate direct din imprumuturi nerambursabile, precum si din programe de cooperare stiintifica si tehnica.

O alta categorie de vehicule pentru care nu se plateste taxa de poluare este cea a masinilor "confiscate sau intrate, potrivit legii, in proprietatea privata a statului si acordate cu titlu gratuit in conformitate cu prevederile legale in vigoare". Desi am cerut lamuriri din partea autoritatilor (Administratia Fondului pentru Mediu), inca din ianuarie, despre aplicarea acestui pasaj din lege, nu am primit momentan niciun raspuns.

Citeste mai mult: http://www.avocatnet.ro/content/article ... z25uM6tDfK
liviub82

Mesajde liviub82 » 08 Sep 2012, 21:33

Fiecare face cum vrea...imi place de tine...esti incisiv.
liviub82

Mesajde liviub82 » 08 Sep 2012, 21:38

aaaa si faza cu avocatii de pe avovat.ro.....eu m-am lamurit.Vb in privat daca vrei.
liviub82

Mesajde RD-Woo » 08 Sep 2012, 21:40

Alecu_ scrie:Off topic... si rog moderator sa mute subiectul in sectiunea cuvenita !

Alecu_ scrie:O tin pe asta cu off topicul in speranta ca atunci cand un moderator/admin va vedea mesajele (recte RD-woo pt ca e cel mai activ) le va lua de aici si va crea un nou topic (asta daca nu exista, cel putin eu nu l-am gasit) lasand astfel topicul lui MAD_DMX doar cu ce tine de subiectu sau (recte, fara a muta primul tau post... si desigur pentru a muta partea mea de off topic).

Exista in sectiunea Juridic - Inmatriculari auto topic referitor la taxa de inmatriculare a autovehiculelor, in speta asta..
"Amateurs think strategy, professionals think logistics.." - by ME
RD-Woo
Webmaster

Mesajde plopy » 08 Sep 2012, 21:50

Fiecare face cum considera ca este mai bine, se informeaza, de ceva cand vrea sa faca ceva, eu acum pur si simplu am dat o cautare si am pus un link, fapta reala este mai jos:

Nu as putea sa aduc un prieten aici pe forum sa iti zica cum am inmatriculat un Mercedes clasa E(avand actele si numerele de Germania), dand la un avocat 500euro, fara a mai plati nimic in plus, iar avocatul aducandu-i masina dupa 3 luni cu numere Romania, iar asta fiind una dintre cele 3 masini inmatriculate de acelasi avocat.
plopy

Mesajde liviub82 » 08 Sep 2012, 22:00

Ca sa nu m-ai suparam pe nimeni...de curiozitate...ce an era E-ul ala?Ca s-ar putea ca prietenul tau cu 500 aia sa-si fi luat teapa.
liviub82

Mesajde liviub82 » 08 Sep 2012, 22:01

Si stii de ce dupa trei luni???
liviub82

Mesajde Alecu_ » 08 Sep 2012, 22:31

@master Woo - multumesc pentru promptitudine... ca ninjalaul ai stat in umbra si cum am clipit... pac
@Liviu, articolul la care faci referire doar reitereaza articolele de lege ce fac referire la autovehiculele scutite de plata taxei de prima inmatriculare. Le stiu, le-am citit... mai bine zis chiar toata legea.
Speta in cauza are in vedere... o actiune in instanta, prin care se cere invalidarea constitutionalitatii de impunere a acestei taxe. Regula de baza este cea a precedentului, de aceea doar in anumite judete au loc aceste inmatriculari pentru ca instanta a dat castig de cauza la un moment dat unui petent... de aici, se cere ca in situatii identice, masurile, deciziile sa fie aceleasi.
Acesta este motivul pentru care nu am considerat acest topic potrivit pentru dezbaterea solutiei amintite de @plopy. Acest topic face referire la taxa auto in general, pe cand chestiunea subliniata de mine are un singur scop: cum facem legal, sa nu platim taxa de prima inmatriculare!
Noi ca niste cetateni onesti, pe persoana fizica...

Un alt lucru subliniat corect este ca nu toti avocatii cunosc aceasta procedura, dar familiarizati cu aceasta ar putea incerca...
Protejam noi productia Dacia, dar pana cand?!
Alecu_

Mesajde plopy » 09 Sep 2012, 09:50

Alecu_ scrie: Speta in cauza are in vedere... o actiune in instanta, prin care se cere invalidarea constitutionalitatii de impunere a acestei taxe. Regula de baza este cea a precedentului, de aceea doar in anumite judete au loc aceste inmatriculari pentru ca instanta a dat castig de cauza la un moment dat unui petent... de aici, se cere ca in situatii identice, masurile, deciziile sa fie aceleasi.
Acesta este motivul pentru care nu am considerat acest topic potrivit pentru dezbaterea solutiei amintite de @plopy. Acest topic face referire la taxa auto in general, pe cand chestiunea subliniata de mine are un singur scop: cum facem legal, sa nu platim taxa de prima inmatriculare!
Noi ca niste cetateni onesti, pe persoana fizica...

Un alt lucru subliniat corect este ca nu toti avocatii cunosc aceasta procedura, dar familiarizati cu aceasta ar putea incerca...
!

Exact, este vorba de judetul TULCEA.La Tulcea a inscris un E220 din 2004. :ympeace: . Trei luni deoarece atat a durat procesul. Ultimul mesaj.
plopy

Re: Un cielo...

Mesajde liviub82 » 11 Sep 2012, 22:23

Si off topic...lamuriti-ma si pe mine...cand o trec pe numele meu se mai plateste rahatul ala de taxa?Ca asa am un morcov?Scuze de off...
liviub82

Mesajde Alecu_ » 13 Sep 2012, 06:52

Cazul 1. - Daca masina este inscrisa,... nu. Cazul 2. - Daca masina este adusa de afara si o inmatriculezi pentru prima data,... da.
2.1 - Daca te-ai referit la aceasta metoda prin care dai statul in judecata eu am citit despre 2 moduri in care se rezolva:
a) plata taxei auto se face inainte de a face actiunea in instanta, inmatriculand masina si putand circula cu ea... urmand ca in cazul unei decizii favorabile sa iti fie restituiti banii dati pe taxa.
b) se incepe actiunea in instanta inainte de a inmatricula masina, iar de la momentul in care fost inregistrata cererea pana la solutionare se acorda dreptul de circulatie, urmand ca dupa solutionare - asta daca este favorabila, sa se faca inmatricularea autoturismului fara plata acestei taxe.(varianta mai ciudata dar mai de dorit)

Pt inmatriculare auto, achizitionat din tara iti trebuiesc doar urmatoarele acte:
- contractul de vanzare - cumparare (copie si original)
- Cartea de identitate a vehicolului (CIV) - copie si original
- Certificat fiscal - al vanzatorului cum ca nu are datorii fata de administratia locala (ca are la zi platite taxele/impozitele/amenzile)
- fisa de inmatriculare (daca ai fost la un birou de acte auto ti-au completat-o acolo, in caz contrar o poti cumpara de la un birou de acte auto ori o poti descarca, dar nu mai stiu exact de unde) - cu viza administratiei locale de care apartine vanzatorul ca nu are datorii restante si a ta de la cea de care apartii (primarie/trezorerie) cum ca ai fost luat in evidenta
- chitanta CEC - (pt inmatriculare) - 74 ron
- chitanta 52 ron la primarie (taxa de inamtriculare), cu ocazia asta ii poti plati si impozitul.
- cartea de identitate in original si copie
- talonul vechi, care sa aiba la rubrica “Instrainat catre <numele tau> la data …”
- identificare RAR => obtinerea certificatului de autenticitate RAR - practic te duci la ei sa vada daca seriile sasiu/motor corespund, e valabil 60 zile si costa in jur de 110 ron
- asigurare de raspundere civila (RCA), care se face ori pe 6 luni/ ori pe 1 an. In ultimul timp au luat-o razna, au niste preturi exagerat de mari. Fa-i si ei o copie.
- placutele de inmatriculare vechi tebuiesc aduse, cu o singura exceptie, aceea in care pastrezi numerele vechi.
Daca esti din alt judet fata de al vanzatorului, daca vanzatorul vrea sa-si pastreze numerele, daca tu vrei alte numere...etc., trebuie sa iei si
placutele
- daca esti hotarat si vrei alte numere, se face o cerere (de obicei e tip) pt a-ti acorda combinatia dorita... fa un pomelnic (scrie acolo multe multe combinatii ) pt ca se poate intampla ca cele pe care le vrei sa fie luate... exista si un site pe care le poti verifica (daca nu ma insel la plopy cand si-a ales nr-ul pt moto am vazut)
- chitanta numere inmatriculare (se palteste la ghiseu la politie la depunerea acestor acte si parca era 40 ron)
- numere preferentiale - se mai platesc tot vre-o 40 ron...

Preturile date pt diversele chitante, sunt specifice judetului Teleorman... acestea pot varia.

Ti se va da un act valabil 15 zile care va tine loc de talon. Talonul iti vine prin posta in acest decurs.

Daca am uitat ceva, nu va sfiiti sa completati ! Numai bine !
Alecu_

Mesajde liviub82 » 13 Sep 2012, 14:49

Mersi Alecu_.Forte scurtsi la obiect.Acum intrebarea mea e:asigurarea masinii expira pana la data cand m-au programat astia la RARpt.identificare.Cum se procedeaza avand in vedere ca masina o sa-si schimbe numerele?
liviub82

Mesajde Alecu_ » 13 Sep 2012, 16:39

normal ar trebui sa o faci pe numele tau si pe numarul actual (impropriu spus pt ca nu o face pe numar)... ii spui duduii care o face ca este in vederea inmatricularii si ea trece in asigurare seria caroseriei/seria motorului. Lasa morcovii pt ciorba ori pt dintii lui Bugs Bunny =)) !
Felicitari pt achizitie, s-o stapanesti sanatos !!!
Alecu_

Mesajde liviub82 » 13 Sep 2012, 20:40

Mersi mult.Si mersi de consiliere.Ne mai auzim.Bafta.
liviub82

Mesajde Alecu_ » 15 Sep 2012, 20:27

Daca mai ai intrebari nu ezita sa le postezi. Numai bine !
Alecu_

Re: [VIND] DAEWOO NEXIA

Mesajde MAD_DMX » 19 Sep 2012, 08:12

se poate rezolva bulgaria romania...(10% din taxa e taxa de avocat) se imatriculeaza fara plata taxei...dandu-se statu in judecata si in decurs de 4-6 luni se da temen favorabil in instanta definitiv si irevocabil prin care statu(dprciv) sunt obligati sa-ti dea placute certificat si cartea masinii...fara taxa

daca avocatu se ocupa de asta si grupeaza mai multe procese o data...se poate scadea durata cu cel putin 50%
Imagine
MAD_DMX

Mesajde Madalyn 1 » 19 Sep 2012, 16:56

adevarat....acest lucru vroiam eu sa spun....ms..Alex...:)
NEXIA RED COUPE
Madalyn 1

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Inmatriculari auto