Vand/Montez sistem ABS complet Cielo

Orice element de franare si mecanism suspensie

Vand/Montez sistem ABS complet Cielo

Mesajde plopy » 16 Mai 2012, 22:24

Vreau sa realizez un sistem plug and play pentru cineva cu un cielo care isi doreste ABS !!!

Sistemul va contine:

1. Doua jambe de fata de Opel Astra F cu senzori de ABS - 100RON;
2. Set butuci spate pe discuri de Opel Astra F GSI cu senzori de ABS - 300RON;
3. Unitate de ABS Boch de Opel '91-'96 - 50RON
4. Pompa de servofrana de Opel Ate cu doua conducte pentru vehiculele cu ABS - 50RON;
5. Instalatie electrica ABS 30RON;
6. Capete de planetare de cielo(laute la strung si introduse pe ele inele de ABS Opel 91-96 cu 29 dinti) 100RON
7. Conducte frana duapa cum urmeaza : 4 la roti si 2 din pompa in unitatea de ABS 40RON;
8. Set etrieri Opel de 256mm Ate 100RON.

Total Piese 770RON (piesele fiind luate la pretul pietei)
Montajul cu inele de ABS pe capete de planetara si pusa la punct, perfect functional la fel ca la mine pe masina 250RON !!!

Tel 0764 810 798

Stiu ca nu isi va dori nimeni ca va fi prea mult insa, ii pot oferi montaj, ajutor, daca isi doresti ABS si are o parte din aceste piese enumerate mai sus !!!
Plecat in http://tallshipsconstanta.ro/ si va astept si pe voi alaturi de marile veliere internationale care vor ajunge in Portul Constanta 24-27 Mai, pentru a le vizita.
plopy

Re: Vand Sistem ABS Complet Pentru Cielo

Mesajde Emilio » 20 Mai 2012, 17:20

La cata munca este si ce efect are merita toti banii.As fii facut asa ceva fara sa clipesc,dar dupa ce oferte am la cielo din 2007 am zis ca nu mai fac nimic la cel nou.Desi m-ai pus pe ganduri...vreau sa-l vad pe tau cum arata si vorbim.
Emilio

Mesajde plopy » 20 Mai 2012, 21:55

Cu cea mai mare placere,am vorbit la telefon, este foarte mult de munca, piesele asa sunt la pretul pietei si nu stiu daca le gasesti pe toate(gen inelele de pe capetele de planetare, care nu t-i le da nimeni,,,dar ca preturi asa sunt toate peste tot ce am enumerat in lista fara vreun adaos de al meu la piese, si asta as faceo doar pentru cativa de pe aici si cand as avea timp bineinteles)

Il las pe Pierdevara si pe cristian16valve sa zica cum se opreste de la 150km/h prin Mamaia, sau de la 130km/h de prin Constanta de pe bulevarde, apas cat vreau eu pedala de frana pana intra ABS-ul si iese, si nici o roata nu se infraneaza, e o senzatie mai naspa sa opresti brusc ai senzatia ca tot sangele iti vine in cap.

Insa cum am mai stat de taina; cand am sa am timp, am sa dau o fuga la Fetesti, eventual cand trec acasa la Oltenia.

Am uitat cu etrieri preparati de mine,nu i-am pus direct pe masina.
Plecat in http://tallshipsconstanta.ro/ si va astept si pe voi alaturi de marile veliere internationale care vor ajunge in Portul Constanta 24-27 Mai, pentru a le vizita.
plopy

Mesajde Claudiu16valve » 20 Mai 2012, 22:01

intradevar se merita se simte mult diferenta eu am punte de GSI cu discuri pe spate si am zis ca tine bine dar cand am mers o tura cu plopy mi-am scimbat parerea la mine de la 120 daca pun frana se duce sanie si se opreste in 50 m la el in 30 m e oprita fara mari emotii . Daca ai piese merita investitia mecanicu il ai deja :))
Claudiu16valve

Mesajde Pierdevara » 20 Mai 2012, 22:18

Dupa ce si-a facut plopy talentu' cu ABS'ul lui ... eu am zis ca a mea e caruta . Asta cred ca zice tot . M-a oprit de la 130 km/h aproape instantaneu fara scartait de roti ... daca nu esti atent te lipesti de parbriz :)) ...
Ce sa mai zic ? Isi face toti banii .
Pierdevara

Mesajde plopy » 23 Mai 2012, 23:10

Iar din piesele din lista detin urmatoarele:
- set de butuci pe discuri spate cu senzori de ABS functionali SKF
- unitate ABS Bosch Opel 91-96
- etrieri de 256mm Opel Calibra
- pompa de servofrana ATE + 2 conducte pana in unitate de ABS
- instalatia electrica de la ABS(aproape completa, numai stiu exact sigur)
- 2 conducte de frana de fata(STANGA-DREAPTA)

Deci nu ar mai fi nevoie de chiar asa multe piese sa mai fac un sistem de ABS de Cielo.
plopy

Mesajde plopy » 09 Iun 2012, 22:26

Acum ca am mai luat la dezmembrat un Opel Calibra SFI M2.5, deja am mai facut o instalatie de ABS cred 100%.
http://forum.4tuning.ro/500-anunturi-au ... onala.html

Imi mai trebuiau:
-conductele de spate(unitate ABS-spate),
- inelele de pe capetele de planetare care ies foarte usor,
-jambe de Opel Astra F cu senzori de ABS pentru cielo cu capete de planetara de 13,
-jambe de Opel Calibra cu senzori de ABS pentru cielo cu capete de planetara de 14.
De fapt daca ma gandesc mai bine, cand am sa ajung acasa sa dezmembrez masina am sa fac 2 seturi de ABS, ca am piese,acum mi-am adus aminte ca mai am piese, chiar dac anu le cumpara nimeni sa fie acolo sa nu trebuiasca, si sa nu lipseasca. :))
plopy

Mesajde plopy » 02 Dec 2012, 00:49

S-a mai montat un sistem de ABS pe un ESPERO TURBO GNT-ul din CT, omul super multumit, pacat ca nu intra pe aici pe forum.

Si nu vreau sa ma laud singur, cine este interesat, ii dau numarul pe privat si poate sa il sune si sa il intrebe.
Avem aici si poze.

Daca nu avea incredere in mine, nu ma lasa sa ii lucrez la masina, mai ales fiind o masina de liniutze care participa cu ea la Tulcea si care are 350-400CP, si care totusi se bazeaza pe frane.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
plopy

Mesajde plopy » 27 Dec 2012, 23:21

Inca valabil pentru cineva interesat 100% si hoatarat, pana nu dau butucii pe discuri cu senzori de ABS.
DURATA DE EXECUTIE MAXIM 48 ORE.
Programare cu 3-4 saptamani inainte sa adunam piesele necesare ce nu le am eu.
plopy

Re: Vand/Montez sistem ABS complet Cielo

Mesajde plopy » 05 Ian 2013, 13:00

Iar din piesele din lista detin urmatoarele:

- set de butuci pe discuri spate cu senzori de ABS functionali SKF
- unitate ABS Bosch Opel 91-96
- etrieri de 236mm/256mm Opel Calibra
- pompa de servofrana ATE + 2 conducte pana in unitate de ABS

Mai trebuiesc :

- instalatia electrica ABS
- suport unitate ABS
- jambe fata cu senzori ABS de R14 sau de R13, depinde in functie de cum sunt etrieri de 236mm/256mm
plopy

Înapoi la Suspensii si frane